Chlum 1866 | Muzeum války 1866 a vyhlídková věž na Chlumu

Muzeum války 1866 na Chlumu u Hradce Králové
Muzeum války 1866 na Chlumu u Hradce Králové

Bitva u Hradce Králové, která se odehrála 3. července 1866 na Chlumu, byla rozhodujícím bojem v prusko-rakouské válce. Tehdy se touto bitvou rozdělovat budoucí vliv na dění v Evropě.

Bitva 1866 je dodnes největší bitvou, která se odehrála na našem území. Střetlo se v ní na půl milionu vojáků, z toho bylo 50 tisíc smrtelně zraněno nebo pohřešováno či zmrzačeno. Krvelačný boj si každoročně hradecká a okolní veřejnost připomíná vzpomínkovými akcemi k výročí bitvy 1866, které se už tradičně odehrávají po celý první červencový víkend. Fotogalerii najdete pod článkem.

Muzeum války 1866

Muzeum, které připomíná prusko-rakouskou válku a slavnou bitvu u Hradce Králové na Chlumu z roku 1866, vzniklo u příležitosti 70. výročí této bitvy. Veřejnosti se tak jeho prostory otevřely poprvé 3. července 1936 a v jeho expozici byly k vidění sbírky členů spolku s názvem "Komitét pro udržování památek z války roku 1866". Jeden ze členů Komitétu, pan Josef Volf, byl iniciátorem výstavby muzea. 

V letech 2008 až 2010 proběhla přístavba nové budovy ke stávajícímu muzeu. Nové prostory se otevřely 3. července 2010 a s nimi se také otevřela nová expozice prusko-rakouské války 1866 a bitvy u Hradce Králové 3. července 1866.

Zajímavosti z expozice Muzea války 1866

V expozici najdete uniformy tehdejších vojáků, jejich dělostřelecké a střelecké vybavení. Děti si mohou vyzkoušet svou přesnost mušky či ovládání tehdejších zbraní.

V interiéru muzea najdete i takové zajímavosti jako je porovnání přídělu jídla na jeden den pro vojáka pruské armády a pro vojáka rakousko-saské armády. 

Součástí expozice jsou i modely bojiště s cínovými vojáčky, které jsou zajímavou atrakcí především pro malé návštěvníky a jejich tatínky. Ke zhlédnutí jsou také ve dvou promítacích sálech naučné filmy o válce 1866, ne všechny záběry jsou však vhodné pro děti.  

Vyhlídková věž na Chlumu

Vyhlídková věž stávala na bojišti na Chlumu už od roku 1899. Po sta letech se však vystavěla nová věž, která se veřejnosti otevřela v létě roku 1999. Návštěvníkům nabízí pohled na kompletní prostor bojiště. Vyhlídková věž měří 55,6 m, má půdorys 8 x 8 m a vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 34,6 m.

Cyklistika v okolí Chlumu u Hradce Králové

Okolí bojiště na Chlumu, Muzeum války 1866 a rozhlednu na Chlumu je možné navštívit také na kole. Jedna z možných cest vede z Hradce Králové směrem na Kukleny, Stěžery a Radíkovíce se zastávkou na romantickém zámku Hrádek u Nechanic. Dále pokračujte po trase směrem na Dolní Přím, Probluz, Dlouhé Dvory a jste v cíli - na Chlumu. 

K bojišti na Chlumu u Hradce Králové lze také dojet z Hradce Králové směrem na Předměřice nad Labem, dále pak Neděliště, Máslojedy a jste v cíli. 

Okolí bojiště války z roku 1866 je protkáno naučnými cedulemi. 

Otevírací doba a vstupné: Muzeum války 1866 na Chlumu

  • 2. dubna až 30. září: denně mimo pondělí od 9 do17 hodin
  • 1. říjen až 31. březen: soboty a neděle od 10 do 16 hodin

V Muzeu války 1866 na Chlumu si můžete objednat také komentované prohlídky expozice i komentované prohlídky na bojišti na Chlumu.

Do Muzea války 1866 je základní vstupné 50 korun, lze využít také rodinného vstupného za 100 korun. Zlevněné vstupné 20 korun do muzea se vztahuje na děti od 6 let, studenty a důchodce.

Zdarma mohou přijít děti do 6 let, pedagogický dozor, držitelé průkazek: Společnosti NM, ICOM, AMG, Národní památkový ústav, ZTP/P a jejich doprovod, dále pak děti z Dětských domovů, SOS dětských vesniček, držitelé volné vstupenky MVČ, publicisté po předložení novinářského průkazu anebo průvodci cestovních kanceláří po předložení průkazu jako doprovod k zájezdu.

Otevírací doba a vstupné: vyhlídková věž na Chlumu

  • 1. května až 30. září: denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin
  • 1. dubna až 30. dubna a 1. října až 31. října: soboty a neděle od 10 do 16 hodin
  • Od 1. listopadu do 31. března je vyhlídková věž uzavřena.

Vstupné na vyhlídkovou věž na Chlumu činí 20 korun (pro návštěvníky nad 15 let). Zlevněné vstupné na rozhlednu platí pro děti od 6 let do 15 let, cena je 10 Kč.

QR kód

Kontakty

495 447 058

Adresa

Chlum čp. 66
Všestary
50312

MapaPřidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!

Chlum 1866 | Muzeum války 1866 a vyhlídková věž na Chlumu - fotky

Pruští a rakouští vojáci v expozici Muzea války 1866 Pruští a rakouští vojáci v expozici Muzea války 1866
Jedna z možností jak zabavit malé návštěvníky Jedna z možností jak zabavit malé návštěvníky
Pro malé návštěvníky je v muzeu hodně zajímavostí Pro malé návštěvníky je v muzeu hodně zajímavostí
Na příklad model bitevního pole kolem Hradce Králové Na příklad model bitevního pole kolem Hradce Králové
Expozice ukazuje uniformy vojáků z prusko-rakouské války Expozice ukazuje uniformy vojáků z prusko-rakouské války
Spodní část expozice muzea Spodní část expozice muzea
Ohlášení výsledku bitvy u Hradce Králové v dobových novinách Ohlášení výsledku bitvy u Hradce Králové v dobových novinách
Památník bitvy z roku 1866 byl na Chlumu zbudován už v roce 1936 Památník bitvy z roku 1866 byl na Chlumu zbudován už v roce 1936
Pohled na zadní část muzea, v popředí dámy z roku 1866 Pohled na zadní část muzea, v popředí dámy z roku 1866
Památník Baterie mrtvých z války 1866 Památník Baterie mrtvých z války 1866
V pozadí za muzeem je vidět rozhledna na Chlumu V pozadí za muzeem je vidět rozhledna na Chlumu
Z rozhledny je vidět na celé bojiště na Chlumu Z rozhledny je vidět na celé bojiště na Chlumu
Jeden z mnoha pomníčků rozesetých po okolí Hradce Králové Jeden z mnoha pomníčků rozesetých po okolí Hradce Králové

Doporučujeme