Bílá věž

Město pod Bílou věží, tak se Hradci Králové také říká. Své přízvisko si Bílá věž vysloužila díky zářivé barvě hořického pískovce, ze kterého je postavena.

Původně se Bílé věži říkalo "Nová věž", ale tomu je už více jak 400 let. Stavba této renesanční zvonice započala v roce 1574, její celistvou krásu mohli Hradečané obdivovat až za 22 let, kdy byla zcela dokončena. Fotogalerii Bílé věže najdete dole na stránce.

Na ochoz věže se dostanete po 233 schodech. Z ptačí perspektivy je vidět nejen Hradec Králové, ale i vrcholky Krkonoš anebo Orlických hor. Z Bílé věže můžete také přivítat svítání anebo si udělat romantickou noční prohlídku.

Rekonstrukce Bílé věže v roce 2013

V roce 2013 proběhla rekonstrukce Bílé věže. Infomace o rekonstrukci Bílé věže najdete v článku Bílá věž bude multimediální, inspirace se hledala až v New Yorku.

Zvon Augustin na Bílé věži

V květnu roku 1581 byl slavnostně zavěšen do 4. patra věže impozantní zvon Augustin, vysoký 169 cm a široký 206 cm, který ulil již roku 1509 na náklad obce a měšťanů hradecký zvonař Ondřej Žáček. V Čechách ho velikostí předčí jen svatovítský zvon Zikmund.

Hradecký zvon před umístěním na Bílou věž hlaholil 72 roků v nízké dřevěné zvonici na hřbitově u kostela sv. Ducha. Protože do věže udeřil blesk, začalo vedení města pátrat po příčině. Zjistilo se, že zvon s největší pravděpodobností nebyl posvěcen, což tedy na žádost městského magistrátu učinil roku 1705 biskup Tobiáš Jan Becker. Zvon Augustin dnes zní jen při výjimečných příležitostech. 

Hodiny na Bílé věži

S hodinami na Bílé věži byly odjakživa potíže. Dlouhých 238 let, až do roku 1829, měly takzvaný celý neboli český ciferník, rozdělený na 24 hodin. První hodina na něm začínala západem slunce. Původní orloj pro Bílou věž zhotovil roku 1591 hodinář Vavřinec z Nového Města pražského. Součástí hodinového stroje byly 2 cimbály, které svými zvonivými hlasy oznamovaly celé hodiny a jejich čtvrti. 

Roku 1829 Vavřincův hodinový stroj dosloužil a byl nahrazen novým od pražského mechanika a hodináře Josefa Božka. Koncem 19. století se hodiny už silně zpožďovaly, v roce 1923 je dokonce zastavil blesk. V roce 1929 polámala vichřice rafie.

Hodinový stoj je dnes uložen v Muzeu východních Čech v Hradci Králové, neboť byl při poslední komplexní obnově nahrazen moderním hodinovým strojem.

Otevírací doba Bílé věže v Hradci Králové

Bílá věž je otevřena celoročně každý den včetně víkendů a svátků, vždy od 9 do 18 hodin (zavřeno 1.ledna a 24.prosince). Poslední vstup 60 minut před zavírací dobou. V případě většího počtu čekajících návštěvníků může být věž uzavžena dříve. Mimo klasických interaktivních prohlídek, se můžete zúčastnit i nočních prohlídek, svítání na Bílé věži nebo zvonění na  zvon Augustin. 

Noční prohlídka se koná zpravidla první sobotu každého kalendářního měsíce od 20 do 24 hod 

QR kód

Kontakty

+420495511455

Adresa

Franušova 168/1
Hradec Králové
50003

MapaPřidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!

Bílá věž - fotky

Bílá věž dostala svůj název podle barvy hořického pískovce Bílá věž dostala svůj název podle barvy hořického pískovce
Původně sloužila jako strážní a požární věž Původně sloužila jako strážní a požární věž
Věž byla dokončena v roce 1596, její výška je 71,49 metrů Věž byla dokončena v roce 1596, její výška je 71,49 metrů
Na Bílou věž vede celkem 233 schodů Na Bílou věž vede celkem 233 schodů
V těsné blízkosti věže najdeme kapli sv. Klimenta V těsné blízkosti věže najdeme kapli sv. Klimenta
Kaple je považována za nejstarší kostel v Hradci Kaple je považována za nejstarší kostel v Hradci

Doporučujeme