Jiráskovy sady v Hradci Králové

Jiráskovy sady lákají k procházkách v každém ročním období
Jiráskovy sady lákají k procházkách v každém ročním období

Jiráskovy sady jsou oblíbenou odpočinkovou lokalitou mnohých Hradečanů i návštěvníků města. Sady jsou také dějištěm kulturních akcí jako jsou promenádní koncerty anebo Slavnosti královny Elišky.

Jiráskovy sady najdeme doslova v centru města - kousek od Velkého náměstí, v sousedství nábřeží Labe a hned vedle zimního stadionu. Sady mají tvar trojúhelníku a jejich přirozenou hranicí je soutok Labe a Orlice. Významné jsou svými vzácnými dřevinami, ale i unikátním dřevěným kostelíkem sv. Mikuláše anebo hudebním pavilonem. 

Historie Jiráskových sadů v Hradci Králové

Jiráskovy sady mají za sebou pozoruhodnou historii. Vznikly totiž na místě, kde se nejprve pěstovala zelenina a choval dobytek, poté zde byl uzavřený důstojnický park, kde se střílelo do terče a hrál kulečník.

Až v roce 1910 začaly mít Jiráskovy sady současnou podobu. Teprve ale až v roce 1932 prodala vojenský správa jako původní majitel park městu Hradec Králové. Město se chopilo péče o sady a dalo tak vzniknout oblíbenému místu pro odpočinek i zábavu obyvatel a návštěvníků Hradce Králové.

Zajímavosti Jiráskových sadů

V Jiráskových sadech je dodnes zachováno alpinum a růžová zahrada. Od roku 1934 zdobí sady bronzové sousoží znázorňující soutok Labe a Orlice od sochaře Josefa Škody.

K poctě Jiráskova Bratrstva zde stojí památník v podobě pamětní desky s podobiznou Aloise Jiráska. Odhalena byla roku 1931.

V Jiráskových sadech najdeme i pozůstatky z dob, kdy Hradec býval pevností - dva metry vysoký tunel, který vede k růžovému sadu.

Jiráskovy sady: otevírací doba

Sady jsou otevřeny od dubna do září od 6 do 21 hodin a dále pak od října do března od 6 do 19 hodin. V sobotu a v neděli je otevřeno od 8 hodin.

Kostel sv. Mikuláše v Jiráskových sadech

Dřevěný kostel zasvěcený svatému Mikulášovi pochází z let 1502 až 1510. Městu Hradec Králové tento řeckokatolický kostel prodala obec Malá Polana. Veřejnosti je přístupný od roku 1935. 

Historie kostela sv. Mikuláše

Kostel byl počátkem 16. století postaven v obci Habura na východním Slovensku. V letech 1744 – 1745 byl převezen do Malé Polany a zasvěcen svatému Mikuláši. Svému účelu sloužil až do roku 1915 kdy byl silně poničen za První světové války.

Opraven byl však až po vzniku Československa, ale od konce 20. let 20. století nebyl využíván, protože v Malé Polaně byl postaven kostel kamenný.

V roce 1934 byl stav kostela velmi špatný a hrozil jeho zánik. Kostel byl proto nabídnut k odkoupení do Hradce Králové. 16. dubna téhož roku zastupitelstvo Hradce Králové schválilo na návrh starosty města Josefa Pilnáčka koupi za 12 000 korun československých .

Kostel byl během května a června 1935 rozebrán a přepraven po železnici do Hradce Králové. V létě 1935 byl kostel umístěn v Jiráskových sadech a po drobných úpravách byl v srpnu 1935 předán starostovi Hradce Králové. 

Slavnostně byl kostel otevřen v symbolický den 28. října 1935 a představen veřejnosti jako památka padlých československých legionářů za První světové války. Kostel je stále v majetku města, ale dnes slouží Pravoslavné církvi.

QR kód

GPS souřadnice

50°12'22.057"N, 15°49'34.954"E

MapaPřidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!

Jiráskovy sady v Hradci Králové - fotky

Jiráskovy sady najdeme v centru Hradce Jiráskovy sady najdeme v centru Hradce
Hudební pavilon dodnes slouží pro koncerty Hudební pavilon dodnes slouží pro koncerty
Zeleň sadů skrývá i vzácné dřeviny Zeleň sadů skrývá i vzácné dřeviny
Najdeme zde také pozůstatky hradecké pevnosti Najdeme zde také pozůstatky hradecké pevnosti
Věže kostelíku sv. Mikuláše Věže kostelíku sv. Mikuláše
Kostel je unikátem z počátku 16. století Kostel je unikátem z počátku 16. století
Dnes jej využívá Pravoslavná církev Dnes jej využívá Pravoslavná církev
Pozůstatky hradecké pevnosti Pozůstatky hradecké pevnosti
Zajímavá zákoutí Jiráskových sadů Zajímavá zákoutí Jiráskových sadů
Bronzové sousoší Soutok Labe s Orlicí Bronzové sousoší Soutok Labe s Orlicí
Autorem je sochař Josef Škoda Autorem je sochař Josef Škoda
Park patří Hradci od roku 1932 Park patří Hradci od roku 1932

Doporučujeme