Biskupský palác

Biskupská rezidence je sídlem Biskupství královéhradeckého, najdeme ji v historické části Hradce Králové na Velkém náměstí nedaleko Katedrály Sv. Ducha. Hradecké biskupství vzniklo už v roce 1664.

Biskupská rezidence, dnes také nazývaná Biskupský palác, byla vystavěna na místě tří měšťanských domů v letech 1709 - 1716. Podle plánů Giovanni Santiniho ji financovali biskupové královéhradecké diecéze Tobiáš J. Becker a Jan Adam hrabě Vratislava z Mitrovic.

Architektura a historie Biskupského paláce

Průčelí rezidence zdobí bohatá barokní kompozice. Nad vrcholem půlkruhového záklenku je socha Panny Marie s anděly po stranách. Střední okno v patře je rámováno svěšenými girlandami na pilastrech, pod kterými je dvojice andělů sedících na rozeklaném tympanonu portálu. Nad tímto středním oknem je štukový reliéf andělů v oblacích.

Na východní straně navazuje palác na dům U Špuláků (č. p. 34), který mnozí považují za nejkrásnější barokní dům v Hradci Králové.

Významným prostorem v paláci, v jeho severovýchodním nároží, je kaple sv. Karla Boromejského z let 1720 – 1730. Je čtvercového půdorysu, klenuta se stropním zrcadlem ve štukových rámech s freskou apoteózy sv. Karla Boromejského. Na stěnách v medailonech jsou fresky církevních Otců - sv. Petra a sv. Pavla.

Roku 1777 bylo průčelí objektu zvýšeno o druhé patro. Palác dostal v zásadě dnešní podobu a vznikl tak reprezentační biskupský palác, který umožňoval trvalý pobyt biskupů v sídelním městě. Do té doby sídlili královéhradečtí biskupové na zámku v Chrasti u Chrudimi.

Požár Biskupského paláce

V roce 1897 zničil oheň šindelovou střechu. Byla opravena, dostala mansardový tvar a krytinou byla ornamentální břidlice. Další požár budovu potkal v roce 1931, kdy zachvátil celou střechu nad předním traktem budovy. Hořící břidlicová střecha začala dokonce ohrožovat i sousední budovy. Škody způsobené ohněm na budově rezidence způsobili újmu v tehdejší hodnotě jednoho milionu korun.

Obnova biskupské rezidence proběhla v letech 1991 – 1993.

Královéhradecké biskupství

Biskupství královéhradecké vzniklo už v polovině 17. století. Dnes v jeho čele stojí sídelní biskup Mons. Jan Vokál, který na svůj post nastoupil 14. května 2011. Dále v čele biskupství stojí generální vikáři J. E. Mons. Josef Kajnek, pomocný biskup královéhradecký, a Mons. Mgr. Josef Socha.

Královéhradecké biskupství spravuje na 265 farností. Hlavním kostelem zdejší diecéze je Katedrála Svatého Ducha

QR kód

Adresa

Velké náměstí
Hradec Králové
50001

GPS souřadnice

50°12'31.410"N, 15°49'56.348"E

MapaPřidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!

Biskupský palác - fotky

Socha Panny Marie v průčelí budovy Socha Panny Marie v průčelí budovy
Barokní kompozice s anděly Barokní kompozice s anděly
Výzdoba fasády barokního paláce Výzdoba fasády barokního paláce
Dům U Špuláků vedle rezidence Dům U Špuláků vedle rezidence
Biskupská rezidence na Velkém náměstí Biskupská rezidence na Velkém náměstí

Doporučujeme